Informacja Administratora

Dzień Rodziny

26 maja w naszym przedszkolu odbył się Dzień Rodziny. Niestety pogoda popsuła nam nieco szyki ponieważ rana zaczął padać deszcz, ale dzięki uprzejmości pana wójta Jerzego Czerwińskiego i Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Drzewcach, która udostępniła nam dolny korytarz uroczystość mogła się odbyć. W tym roku powiązana ona byłą z projektem realizowanym w ramach funduszy pozyskanych z WFOŚiGW w Łodzi na projekt z edukacji ekologicznej pod nazwą "Smog czy to groźny smok?" Dzieci pod kierunkiem wychowawców przygotowały przedstawienia promujące zachowania ekologiczne.

Działania projektowe posumowała Pani dyrektor Jolanta Karalus

"W naszym przedszkolu w tym roku szkolnym realizujemy projekt współfinansowany z WFOŚiGW  z Łodzi pod hasłem „Smog czy to groźny smok?" W ramach tego projektu na początku roku odwiedziliśmy Instytut Sadownictwa, gdzie pani opowiadała nam o roślinach badaniach tam prowadzonych o sposobach organizacji ogródka kwiatowego, przywieźliśmy tez do przedszkola kilka cebulek, które dzieci zasadziły w ogródku przedszkolnym i wiosną kwitły nam wspaniale. Zagościł u nas pan kominiarz i opowiadał o swojej pracy i jej roli dla czystego powietrza. Był też teatrzyk profilaktyczny, który również przybliżył nam tematykę związaną z ochroną powietrza i środowiska w ogóle. W kwietniu byliśmy jak co roku sadzić las, w styczniu i marcu był u nas przedstawiciel Ośrodka Działań Edukacyjnych Źródła z Łodzi  z cyklem warsztatów o powietrzu. Dzieci dowiedziały się co to jest powietrze, co to jest smog, jak chronić powietrze. W maju odbyliśmy już dwa wyjazdy do ww ośrodka gdzie odbyły się warsztaty o roli roślin w utrzymaniu czystego powietrza oraz miały zajęcia terenowe w Parku im. Piłsudskiego oraz im. Poniatowskiego. Oprócz tego nauczyciele naszego przedszkola organizowały warsztaty Tupu tup po śniegu – już wiemy dlaczego śniegu nie jemy oraz Rośliny oczyszczają powietrze. W ramach projektu odbyły się również dwa konkursy jeden plastyczny dla naszych przedszkolaków „Smog, czy to groźny smok? Oraz drugi bardziej techniczny gdyż przedszkolaki z całej gminy Lipce projektowały pojazdy przyszłości z materiałów z odzysku, a pojazd miał być przyjazny dla środowiska.

Co nas jeszcze czeka? Otóż 29 maja jedziemy do Ogrodu Botanicznego i Palmiarni do Łodzi, 6 czerwca do Arboretum do Rogowa podziwiać piękno roślin tak nam niezbędnych, a wyjazdy zakończymy pobytem w Osadzie Maków 13 i 14 czerwca. Czeka nas również jeszcze jeden konkurs. Jest to konkurs wiedzowy. W czerwcu sprawdzimy ile z naszych działań dzieci zapamiętały.

Zakupiliśmy również na rzecz przedszkola pomoce na kwotę 6000 zł. Są to np. edukacyjna mata podłogowa, mikroskopy, zestawy do badania powietrza, puzzle, lornetki itp.

Wszystkie te działania są finansowane w ogromnej większości przez WOFOŚ – około 14850 zł i w 10 % przez gminę tj 2700 zł. Tak było w planach, ale ponieważ niektóre wyjazdy były troszkę droższe więc gmina dołoży się troszkę więcej. Serdecznie dziękujemy. Ostateczne rozliczenie będzie na zakończenie projektu w czerwcu. Wtedy również podamy sprawozdanie z wszystkich podjętych działań. Można je obserwować również na stronie przedszkola w zakładce  O nas i Koło ekologiczne.

Dziękuję bardzo nauczycielom, którzy zaangażowali się w realizacje i pomoc w przygotowaniu tego projektu.

Na dzisiejszym spotkaniu możecie podziwiać plakaty wykonane przez dzieciaki z pomocą nauczycieli przybliżające tematykę smogu i czystego powietrza."