Informacja Administratora

Zaczarowany ogród

30.09.2019 r. w Przedszkolu w Lipcach Reymontowskich została oddana do użytku Ekopracownia pod chmurką pn. „Zaczarowany ogródek”.

Zadanie to było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (www.zainwestujwekologie.pl) w ramach konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Ekopracownia pod chmurką”. Wartość ogólna zadania: 50000,00 zł, dotacja WFOŚiGW w Łodzi – 45000,00 zł.

W trakcie realizacji projektu korzystaliśmy z ogrodu przedszkolnego przez cały rok, z uwzględnieniem czterech pór roku. W ogrodzie są miejsca zwane „Królestwami”. Każdy zakątek jest miejscem do obserwacji, przeżywania, działania i doświadczania.

1. „Królestwo informacji” – jest to miejsce z tablicą informacyjną, zasadami zachowania na ścieżce przyrodniczej oraz „Kodeksem Ekologa”.
  2. „Królestwo zmysłów” – to drzewa, krzewy, byliny, warzywa, zioła i ścieżka sensoryczna. W tym królestwie dzieci przy użyciu zmysłów: wzroku, smaku, węchu i dotyku pobudzały swoje zmysły. Zmysł dotyku rozwijany był na ścieżce sensorycznej, ustawionej w niepełnym kole, na której rozpoznawane były różne faktury. Dzieci rozpoznawały również rośliny o różnej strukturze np. głóg, irga, dereń, tuja. Zmysł węchu pozwoliły rozwijać  rośliny o intensywnym zapachu (tymianek, szałwia, mięta, lawenda, jaśmin i jałowiec), które umieściliśmy wewnątrz koła na „Placu ziołowym” (zioła) oraz w dwóch narożnikach działki (krzewy). Zmysł smaku rozwijany był na wymienionym już „Placu ziołowym”  oraz „Placu warzywnym” . Dzieci mogły próbować zioła i warzywa. Na „Placu kwiatowym” za pomocą zmysłu wzroku dzieci podziwiały piękno kwiatów (hortensja, forsycja, macierzanka, rozchodnik, krzewuszka). Ze zmysłu słuchu dzieci korzystały podczas słuchania dźwięków Dendrofonu, umieszczonego poza kołem sensorycznym.
  3. „Królestwo zabawy” – jest to miejsce ze stoło-ławami, na których umieszczone są gry planszowe, pozwalające na chwilę odpoczynku, obserwację żyjących w ogrodzie roślin i zwierząt (domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków”) oraz przeprowadzenie różnych zabaw relaksacyjnych na łące oraz podczas zabaw dydaktycznych z wykorzystaniem  gier plenerowych „tabliczki obrotowe (2 szt.), leśna układanka (2 szt.), wrzutki (2 szt.).
  4. „Królestwo doświadczenia” – połączone jest z „Królestwem zabawy” gdyż znajdują się tam stoły, na których robiliśmy różne doświadczenia. Tutaj dzieci uczyły się dbać o rośliny w naszym ogrodzie, wykonywać różne doświadczenia z wykorzystaniem np. mikroskopów, lup, szkła laboratoryjnego, poznawać np. budowę roślin oraz materiałów pochodzenia roślinnego, badać drożdże – czyli udomowione organizmy, kwasy i zasady, stan ciekły i gazowy, dowiedziały się kilku ciekawych rzeczy o ciśnieniu, czemu niektóre ciała pływają, a inne toną, zbudowały własny instrument muzyczny oraz własną baterię elektryczną, zbadały zjawisko magnetyzmu.
  5. „Królestwo porządku” – tuż przy wejściu po prawej stronie umieszczone są kosze pozwalające na segregację śmieci oraz kompostownik dzięki któremu dzieci uczyły się, jak można wykorzystać odpady organiczne.